Elslutbleck STEP 29 Rättvänd 24V
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Slut i lager
7531,20 kr 10773,00 kr
Slut i lager
Elslutbleck STEP 29 Rättvänd 24V
STEP 29 Silent är ett högsäkerhetselslutbleck med rättvänd funktion och ljudlös gång tack vare STEP Silent-teknik.
Brandgodkänd upp till E/EI 60 med kolv- och spärrkontakt samt 5 m kabel.
Elslutbleck STEP 29 Silent är konstruerat för att kombinera hög säkerhet med en ljudlös och mjuk gång i dörrmiljöer med höga krav.
Med STEP:s patenterade Silent-teknik erbjuder detta elslutbleck nästintill ljudfri funktion – perfekt för miljöer där tyst drift är avgörande, såsom vård, kontor eller offentliga utrymmen.
STEP 29 är anpassat för regellås och har en rättvänd funktion, vilket innebär att den är låst vid strömbortfall.
Oavsett om dörren öppnas elektriskt, manuellt med vred eller nyckel, säkerställs alltid återlåsning när dörren stängs.
Detta sker genom en unik mekanik där regelkolven först går till halvt utlåst läge och sedan skjuts ut till full längd (20 mm) när dörren stängs.
Med en brythållfasthet på hela 12 kN och testad för att stå emot listtryck på upp till 5 kN, klarar STEP 29 tuffa säkerhetskrav.
Produkten är brandklassad enligt E/EI 60 och levereras med 5 meter halogenfri kabel. Inbyggd kolv- och spärrkontakt möjliggör integrering med passersystem och larmlösningar.
Egenskaper & Fördelar:
-
Rättvänd funktion – låst i strömlöst läge
-
Nästintill ljudlös gång med STEP Silent-teknik
-
Passar höger- och vänsterdörrar
-
Brandgodkänd E/EI 60
-
Kolv- och spärrkontakt för indikering
-
5 m halogenfri kabel ingår
-
Brythållfasthet 12 kN
-
Tål listtryck på 5 kN
-
Rostfri konstruktion med härdat vridfall
| artikel | ST2901 |
|---|---|
| FINFO | Nej |
| artikel2 | 123437 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Rättvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 231,5 mm |
| Dubbel vridfall | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 28 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Varumärkes-ID | ST2901 |
| varumrkes-id | ST2901 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






There are no reviews yet.