Elslutbleck STEP 30 Omställbar 12V Kolvkontakt
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
2684,00 kr 3840,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 30 Omställbar 12V Kolvkontakt
Elslutbleck STEP 30 Preload är ett kompakt elslutbleck designat för att ersätta äldre modeller och säkerställa en driftsäker dörrmiljö.
Utrustat med omställbar funktion och brythållfasthet på 500 kg.
Elslutbleck STEP 30 Preload erbjuder en högkvalitativ lösning för att ersätta befintliga enkla elslutbleck och säkerställa en säker dörrmiljö även i äldre dörrpartier och urtag.
En del av STEPs Preload-serie, STEP 30 kombinerar minimala mått med hög kvalitet och flexibilitet. Elslutblecket är utrustat med STEPs patenterade listtrycksteknik, vilket gör att dörren alltid kan öppnas även om den utsätts för tryck.
Den omställbara funktionen innebär att dörren kan vara låst eller olåst i strömlöst läge, vilket gör det möjligt att öppna dörren snabbt vid behov.
Kolvkontakten ger en indikering för dörrens status (stängd/öppen) och gör det lätt att integrera med passersystem och larmanläggningar.
Med en brythållfasthet på 5 kN (ca 500 kg) och förmågan att öppna trots listtryck på upp till 40 kg, ger STEP 30 Preload både säkerhet och pålitlighet.
Egenskaper:
-
Omställbar rättvänd eller omvänd funktion (låst eller olåst i strömlöst läge)
-
Kolvkontakt. Indikering för dörrstatus (stängd/öppen)
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad säkerhet
-
Brythållfasthet på 5 kN (ca 500 kg)
-
Garanterar öppning trots listtryck på upp till 0,4 kN (ca 40 kg) i både rättvänd och omvänd funktion
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Passar till enkelfallås och dubbelfallås
-
Kabel ingår ej
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 24 V DC (+15% -10%) 110 mAh / max 300 mA eller 12 V DC (+15% -10%) 220 mAh / max 600 mA
-
Kolvkontakt: Mikrobrytare enpoligt växlande, max. 30 V DC, 1A
-
Durability: Grade X enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846
-
Brythållfasthet: 500 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Listtryck: 40 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Produktmått: Bredd: 20,5 mm, Djup: 28 mm, Höjd: 99 mm
-
Kolvkontakt: Ja
-
Spänning AC/DC: DC
-
Spänning max: 13,8 V
-
Spänning min: 10,8 V
-
Färg/Ytbehandling: Rostfri
-
Byggvarubedömd: Ja
-
EPD-Verifierad: Nej
-
FINFO: Nej
-
SundaHusbedömd: Ja
| artikel | ST305-12 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 151736 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 10,8 V |
| Spänning max | 13,8 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Höjd produkt | 99 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 12V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 28 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 20,5 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 40 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 500 kg |
| Varumärkes-ID | ST305-12 |
| varumrkes-id | ST305-12 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Relaterade produkter
-
Elslutbleck ALLA, STEP Elslutbleck
Elslutbleck STEP 40 Rättvänd 24V
0 out of 5(0)Elslutbleck STEP 40 Preload 24V Rättvänd erbjuder överlägsen driftsäkerhet och flexibilitet.
Med STEPs patenterade listtrycksteknik klarar den dörrar utsatta för tryck på upp till 250 kg, vilket gör den idealisk för högfrekvent användning.
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
SKU: ST40






There are no reviews yet.