Elslutbleck STEP 48 Omvänd 12V
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
2826,40 kr 4043,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 48 Omvänd 12V
Elslutbleck STEP 48 Preload är utformat för att säkerställa pålitlig öppning i miljöer som kräver hög säkerhet.
Utrustat med STEPs patenterade listtrycksteknik, och en brythållfasthet på upp till 900 kg, ger det pålitlig funktion även vid tryck upp till 40 kg.
Elslutbleck STEP 48 Preload är den perfekta lösningen för utrymmen som behöver låsas med vred eller nyckel.
Det kan installeras med regelindikeringen ST4880 för att automatiskt blockera passersystem eller kodlås när låshusets hakregel eller raka regel har låsts ut.
Tack vare STEPs patenterade listtrycksteknik kan dörren öppnas även när den utsätts för ett tryck på upp till 40 kg, vilket gör det till ett hållbart alternativ för dörrsystem med höga krav på säkerhet och frekvent användning.
STEP 48 har en brythållfasthet på 9 kN (ca 900 kg), och den är designad för att fungera både i rättvänd och omvänd funktion, samt för höger- och vänsterhängda dörrar.
Egenskaper:
-
Omvänd funktion (olåst i strömlöst läge)
-
Indikering för avkänning att dörren är stängd/öppen (gäller för de produkter med kolvkontakt)
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad säkerhet
-
Brythållfasthet på 9 kN (ca 900 kg)
-
Garanterar öppning trots listtryck på upp till 0,4 kN (ca 40 kg) i både rättvänd och omvänd funktion
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Klarar utlåsning av hakregel eller rak regel
Tekniska specifikationer:
-
Brythållfasthet max: 900 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Kabel ingår: Nej
-
Listtryck: 40 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Bredd produkt: 25 mm
-
Byggvarubedömd: Ja
-
Djup produkt: 35 mm
-
Driftspänning 12V/24V: 12V
-
Dubbel vridfall: Nej
-
EPD-Verifierad: Nej
-
FINFO: Nej
-
Färg/Ytbehandling: Rostfri
-
Höjd produkt: 90 mm
-
Kolvkontakt: Nej
-
Rättvänd/Omvänd: Omvänd
-
Spänning AC/DC: DC
-
Spänning max: 27,6 V
-
Spänning min: 21,6 V
-
SundaHusbedömd: Ja
| artikel | ST481-12 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 151853 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omvänd |
| Kolvkontakt | Nej |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Djup produkt | 35 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Driftspänning 12V24V | 12V |
| Varumärke | STEP |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 40 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 900 kg |
| Varumärkes-ID | ST481-12 |
| varumrkes-id | ST481-12 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.