Ellås
Eltryckeslås 825C-50 Hi-O ARX-Sats
Availability:
Kan restnoteras
7104,00 kr 8880,00 kr
Kan restnoteras
ASSA ABLOY 825C-50 Hi-O är ett eltryckeslås i Velox-serien, anpassade för högfrekventa dörrar med ASSA modul- eller Connecturtag. Passar bra som daglåsning
och intern låsning inom handel, kontor och industri eller i entréer och allmänna utrymmen i flerfamiljshus. Certifierat enligt SS-EN 179 vilket möjliggör installation i utrymningsväg. 825C-50 är ett digitalt lås baserat på CAN-bus teknologi Hi-O. Hi-O innebär att enheterna har en inbyggd mikrodator och kommunicerar med varandra för plug-and-playinstallation, synkronisering av dörrdrift, övervakning av beteenden och för att skicka diagnostisk information. En Hi-O-enhet ska anslutas till en Hi-O-buss via DAC 530/564, alternativt till ett analogt system via I/O BOX 350. I/O BOX 350 möjliggör en installation av ett digitalt Hi-O lås till en analog relästyrd anläggning.
I satsförpackningen ingår:
Eltryckeslåshus 825C-50, Anslutningskabel EA226 (10m), Magnet till Slutbleck 1487 samt 2 st. tryckespinnar 520H 43 mm.
Egenskaper:
- Tryckesfall omställbar enkel- eller splitfunktion.
- Enkelt omställbart elektriskt/mekaniskt manövrerad sida
- Enkelt omställbart rättvänd/omvänd funktion
- Hakregel … mekanisk utlåsning/automatisk upplåsning vid aktivering av tryckesfunktion
- Vändbar fallkolv för höger- eller vänsterhängd dörr
- Förreglad tryckesfall
- Låset kan alltid manövreras med nyckel/vred
- Godkänt för montage i brandcellsgräns E/EI 120
- Certifierat enligt SSF 3522-1093, klass 2/2B och SS-EN 179
- Godkänd att kombineras med Nödutrymningsbeslag 179J
- Återinrymningsfunktion kan aktiveras via I/O BOX 350 med signal från utrymnings-/brandlarm
- Multifunktionellt
- Multispänning 12-24V
- Statusindikering tillgänglig på Hi-O-bussen och via relä på I/O BOX 350 (se produktblad)
Funktion:
- Trycket aktiveras elektriskt in-/utsida alternativt elektriskt styrd utsida och mekanisk inkopplad insida, ställbart.
- Elektrisk styrd utsida, mekanisk inkopplad insida (split spindle)
- Elektriskt styrd ut- och insida (fixed spindle)
- Hakregel låses ut manuellt via cylinder eller vred
- Auto retract, hakregeln dras in när trycket aktiveras
| Kabellängd | 10 meter |
|---|---|
| Varumärke | ASSA ABLOY |
| Spänning ACDC | DC |
| SmalprofilModul | Modul |
| Låstyp | Hakregellås |
| Låshusdjup | 74 mm |
| Krypterad kommunikation | Ja |
| Komplett sats | Ja |
| Kabel ingår | Ja |
| Spänning min | 11,4 V |
| Splitspindel | Ja |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Nödutrymning | Ja |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Dorndjup | 50 mm |
| Varumärkes-ID | 705195117031 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| Spänning max | 27,6 V |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






There are no reviews yet.