ASSA Fix 750/4 Fönsterbroms / Dörrbroms – 457 mm – Euronot
✔ Denna modell monteras i spår (Euronot)
ASSA 750 har en 16 mm smal bromslåda som är gjord för att sitta i ett fräst spår i fönster eller altandörr.
Kontrollera därför att din befintliga broms sitter i ett spår i dörren eller fönstret innan du beställer.

3 i lager
444,80 kr 449,00 kr
3 i lager
ASSA 750/4 är en fönsterbroms / dörrbroms för fönster och altandörrar som används tillsammans med spanjolett med bromsöverföring. Den gör att fönstret eller dörren kan stanna i ett öppet vädringsläge istället för att slå igen eller öppna sig helt.
Modellen är anpassad för Euronot och har en 16 mm smal bromslåda som monteras i ett fräst spår i fönster eller altandörr.
Till skillnad från modell ASSA 760 har denna variant fast karmfäste.
Fönsterbromsen manövreras via spanjolettens handtag och skapar friktion i bromsstången så att fönstret eller altandörren kan hållas i önskat ventilationsläge.
Egenskaper
- Fast karmfäste
- Anpassad för Euronot (spårmontering)
- Smal bromslåda – 16 mm
- Passar fönster och altandörrar
- Manövreras via spanjolettens handtag
- Håller dörren i ventilationsläge
- Slirar vid överbelastning för att skydda gångjärn och beslag
- Ökad friktion vid större öppningsvinkel
Mått – ASSA 750/4
- För bågbredd: 801–1100 mm
- Öppningsvinkel: 85°
- Bromslådans längd: 457 mm
- Armlängd: 450 mm
- Bredd produkt: 16 mm
Rekommenderade skruvar
- TFX 3,0 mm till fönsterbroms
- TFX 3,5 mm till karmfäste
Osäker på vilken fönsterbroms du behöver?
Jämför din befintliga broms med produktbilderna eller se hela sortimentet.
Se alla fönsterbromsar här →
| Artikel | 161033 |
|---|---|
| Varumärke | ASSA ABLOY |
| Varumärkes-ID | 750A4N |
| Armlängd | 450 mm |
| Avkopplingsbart fäste | Ej avkopplingsbart fäste |
| Bromslådans längd | 457 mm |
| Bågbredd | 801-1100 mm |
| Euronot | Passar Euronot |
| Bredd produkt | 16 mm |
| FärgYtbehandling | Förzinkad |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








There are no reviews yet.