AXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
Kompakt inomhusdome med 3-6mm varifokalt objektiv och fjärrstyrd zoom/fokus. 4MP-sensor med WDR och Lightfinder för bra bild i alla ljusförhållanden.
Inbyggd AI-processor för deep learning-analys med person- och fordonsdetektering.
HDMI-utgång för lokal bildvisning, IP42/IK08-skyddad. Perfekt för butiker, kontor och offentliga miljöer.
5081,60 kr 7058,00 kr
AXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
| Anslutningsteknik | Wired |
|---|---|
| Begränsad garanti | 5 år |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Bredd | 13.5 cm |
| Brett dynamiskt omfång | Yes |
| Diameter | 121 mm |
| Djup | 12.5 cm |
| Fokuslängd | 3-6mm |
| Formfaktor | Dome |
| Funktioner | Day/Night, Human Detection, Mirror, Motion Detection, Password Protection, Privacy Masking, PTZ, SD Card Local Storage, Shock Detection, Vehicle Detection, Wide Dynamic Range |
| Färg | |
| HDMI | Yes |
| Hållbarhet | Vandal Resistant |
| Höjd | 71 mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Inomhusutomhus | Indoor |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Memory Card |
| Linstyp | Varifokal |
| Max bländare | f/1.9 |
| Max fokuslängd | 6 mm |
| Maximal videoupplösning | 2304 x 1728 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Monteringstyp | Ceiling Mount, Gang Plate, Lighting Track Mount, Pendant Mount, Recessed Mount, Wall Mount |
| Nattseende | Yes |
| NDAA-kompatibel | Yes |
| Nätverk RJ-45 | Yes |
| Optisk zoom | 2x |
| Paketinnehåll | M4216-V Dome Camera Installation Guide Windows decoder 1-User License |
| Produktnamn | AXIS M4216-V |
| Produktserie | M42 |
| Produkttyp | Fixed dome cameras |
| Synfält | Horizontal, Vertical |
| TAA-kompatibel | Yes |
| Verklig upplösning | 4MP |
| Videoupplösning | 1280 x 720 |
| Vikt | 350g |
| Maximal drifttemperatur | 45°C |
| CE-märkning | Compliant |
| Fjärrservice | Yes |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Kortast slutartid | 1/37500 Second |
| Lins ingår | Yes |
| Längsta slutartid | 1/5 Second |
| Max bildhastighet | 30 fps |
| Max. luftfuktighet i drift | 0.85 |
| Min fokuslängd | 3mm |
| Min. temperatur i drift | 0°C |
| Minimum belysning | 0.03 lux |
| Produktmodell | M4216-V |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02112-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | KH |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.