Elslutbleck STEP 18 Höger Rättvänd 12V för Assa 511
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
11334,40 kr 16213,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 18 Höger Rättvänd 12V för Assa 511
Elslutbleck STEP 18 Secure för Assa 511 är ett brandgodkänt högsäkerhetslås med hög brythållfasthet. Designat för dörrar med högt antal in- och utpasseringar.
STEP 18 Secure är ett högsäkerhets elslutbleck som lämpar sig för dörrar med höga krav på intrångssäkerhet, såsom säkerhetsdörrar eller dörrar i fängelser och banker.
Detta elslutbleck är godkänt för låsning av säkerhetsdörrar upp till RC4 och är brandgodkänt upp till E/EI 60. Det passar för hakregellås Assa 511 med 10 mm kolv och har en rättvänd funktion (låst i strömlöst läge).
STEP 18 Secure har en brythållfasthet på 15 kN (ca 1500 kg) och öppnar även vid listtryck på upp till 5 kN (ca 500 kg) i både rättvänd och omvänd funktion.
Det inkluderar en kolvkontakt för att indikera om dörren är stängd/öppen och låst/olåst, vilket gör det lämpligt för användning med passersystem eller larmanläggningar. 5 meter halogenfri anslutningskabel ingår.
Egenskaper:
-
För hakregellås Assa 511 med 10 mm kolv
-
Rättvänd funktion (låst i strömlöst läge)
-
För högerhängda dörrar
-
Brandgodkänd upp till E/EI 60
-
Inbyggd kolvkontakt för indikering av dörrens stängd/öppen och låst/olåst status
-
Skyddsdiod inbyggd
-
Brythållfasthet 15 kN (ca 1500 kg)
-
Öppnar trots listtryck på 5 kN (ca 500 kg) i både rättvänd och omvänd funktion
-
Knacksäkrad
-
5 meter halogenfri anslutningskabel ingår
Tekniska specifikationer:
-
Brythållfasthet max: 1500 kg
-
Dörrhängning: Höger
-
Kabel ingår: Ja
-
Listtryck: 500 kg
-
Låstyp: Hakregellås, Regellås
-
Bredd produkt: 35 mm
-
Byggvarubedömd: Ja
-
Djup produkt: 40 mm
-
Driftspänning 12V/24V: 12V
-
Dubbel vridfall: Nej
-
EPD-Verifierad: Nej
-
FINFO: Nej
-
Färg/Ytbehandling: Rostfri
-
Höjd produkt: 230 mm
-
Kolvkontakt: Ja
-
Rättvänd/Omvänd: Rättvänd
-
Spänning AC/DC: DC
-
Spänning max: 13,8 V
-
Spänning min: 10,8 V
-
SundaHusbedömd: Ja
| artikel | ST180-BS12 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 153187 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 10,8 V |
| Spänning max | 13,8 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Rättvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 12V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Höger |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST180-BS12 |
| varumrkes-id | ST180-BS12 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.