Elslutbleck STEP 18 Vänster Omvänd 24V 7mm Regel Connect
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
10096,80 kr 14444,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 18 Vänster Omvänd 24V 7mm Regel Connect
STEP 18 Secure är ett robust elslutbleck med omvänd funktion och högsta säkerhetsklass. Anpassat för vänsterhängda dörrar med regellås (7 mm) i Connect-serien och inkluderar kolv- och spärrkontakt.
Elslutbleck STEP 18 Secure är utformat för dörrmiljöer med mycket höga krav på säkerhet, funktion och driftsäkerhet.
Detta elslutbleck är särskilt lämpligt för installation i dörrar med många dagliga in- och utpasseringar – exempelvis säkerhetsdörrar i offentliga byggnader, fängelser, myndigheter och banker.
Den omvända funktionen innebär att blecket är olåst i strömlöst läge, vilket är ett vanligt krav i utrymningsmiljöer.
STEP 18 är testad och godkänd enligt RC4 och är brandklassad upp till E/EI 60. Den är utrustad med mikrobrytare som ger både kolvkontakt och spärrkontakt, vilket möjliggör indikering för både dörr- och låsstatus.
Detta gör blecket fullt integrerbart i passersystem och larmanläggningar. Med en brythållfasthet på hela 15 kN (cirka 1500 kg) och listtryckstålighet på 500 kg, erbjuder STEP 18 exceptionell hållbarhet och säkerhet.
Detta bleck är avsett för regellås med 7 mm kolv i Connect-serien, levereras med 5 meter halogenfri anslutningskabel och passar vänsterhängda dörrar.
Egenskaper & Fördelar:
-
Omvänd funktion – olåst vid strömbortfall
-
För 7 mm regellås (Connect-serien)
-
Inbyggd kolv- och spärrkontakt
-
Brandklass E/EI 60
-
Brythållfasthet: 15 kN
-
Tål listtryck på 5 kN
-
5 meter halogenfri kabel medföljer
| artikel | ST181-A 7MM |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 119088 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Vänster |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST181-A 7MM |
| varumrkes-id | ST181-A 7MM |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.