Elslutbleck STEP 18 Vänster Rättvänd 12V 7mm Regel Connect
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
10096,80 kr 14444,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 18 Vänster Rättvänd 12V 7mm Regel Connect
STEP 18 Secure är ett högsäkerhets-elslutbleck med rättvänd funktion, anpassat för vänsterhängda dörrar med 7 mm regel. Brandgodkänd E/EI60 och utrustad med kolv- och spärrkontakt.
STEP 18 Secure är ett robust och driftsäkert elslutbleck som levererar högsta intrångssäkerhet i miljöer med höga krav på tillförlitlighet, exempelvis banker, myndigheter och anläggningar med utrymningskrav.
Detta elslutbleck är särskilt anpassat för vänsterhängda dörrar med 7 mm regel i Connect-serien.
Den rättvända funktionen innebär att blecket är låst i strömlöst läge, vilket ger ökad säkerhet i fall av strömavbrott.
Tack vare den inbyggda kolvkontakten och spärrkontakten erbjuds säker och tillförlitlig statusövervakning för dörrens position – både öppen/stängd och låst/olåst – för anslutning till passersystem och larm.
STEP 18 är brandgodkänd upp till E/EI60 och har en mycket hög brythållfasthet på 15 kN.
Den är även testad för att klara listtryck på upp till 5 kN i både rättvänd och omvänd funktion, vilket gör den idealisk för dörrar som utsätts för tryck eller dörrautomatik.
Skyddsdiod och knacksäkring är standard, och produkten levereras med 5 meter halogenfri anslutningskabel.
Egenskaper & Fördelar:
-
Rättvänd funktion (låst utan ström)
-
För vänsterhängda dörrar med 7 mm Connect-regel
-
Kolv- och spärrkontakt för övervakning
-
Brandgodkänd upp till E/EI60
-
Brythållfasthet: 15 kN
-
Tål listtryck upp till 5 kN
-
Knacksäkrad och skyddsdiod inbyggd
-
5 meter halogenfri kabel ingår
| artikel | ST180-A12 7MM |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 127839 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 10,8 V |
| Spänning max | 13,8 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Rättvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 12V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Vänster |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST180-A12 7MM |
| varumrkes-id | ST180-A12 7MM |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.