Elslutbleck STEP 28E Vänster Omvänd 12V 7mm Regel
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
12462,40 kr 17829,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 28E Vänster Omvänd 12V 7mm Regel
STEP 28E Secure är ett omvänt elslutbleck för vänsterhängda dörrar, brandklassat upp till E/EI 60. Passar 7 mm regellås i Connect-serien och inkluderar 5 m halogenfri kabel. Hög säkerhet, knacksäkrad och kompatibel med passersystem.
Elslutbleck STEP 28E Secure är ett avancerat elslutbleck som kombinerar hög säkerhet, brandkrav och möjlighet till dörrautomatik – perfekt för användning i utrymningsvägar.
Med sin omvända funktion (låst i strömlöst läge) är detta bleck särskilt lämpligt där säkerheten kräver att dörren förblir låst vid strömavbrott.
Det är utvecklat för vänsterhängda dörrar och används med regellås eller fallhakregellås med 7 mm kolv, vilket ger utmärkt intrångsskydd.
STEP 28E är brandklassat upp till E/EI 60 och är ofta en del av installationer med nödutrymningslås enligt SS-EN 179.
Produkten har en inbyggd mikrobrytare och indikering som möjliggör koppling till passersystem, larm eller övervakning för att kontrollera om dörren är stängd och låst.
Med en brythållfasthet över 15 kN och motstånd mot listtryck på upp till 5 kN fungerar den även i krävande miljöer.
Blecket levereras med en 5 meter halogenfri anslutningskabel, är knacksäkrat, samt är byggvarubedömt och SundaHusbedömt.
Den robusta rostfria konstruktionen säkerställer hållbarhet i både fysiskt och elektriskt krävande miljöer.
| artikel | ST281-AE12 7MM |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Ja |
| artikel2 | 127856 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 10,8 V |
| Spänning max | 13,8 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 12V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Vänster |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST281-AE12 7MM |
| varumrkes-id | ST281-AE12 7MM |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.