Elslutbleck STEP 90 Rättvänd 12V Kolvkontakt
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
4109,60 kr 5879,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 90 Rättvänd 12V Kolvkontakt
STEP 90 Preload HPR är ett kompakt, rättvänd elslutbleck med kolvkontakt och hög driftsäkerhet. Brandgodkänd upp till E/EI120 och öppnar trots listtryck på 250 kg.
Elslutbleck STEP 90 Preload HPR är utvecklat för miljöer med höga krav på säkerhet, driftsäkerhet och kompakt installation.
Med rättvänd funktion (låst i strömlöst läge) och kolvkontakt ger den tydlig statusindikering av dörrens position – idealiskt för koppling till passersystem eller larm.
STEP 90 tillhör STEPs Preload-serie och är utrustat med den patenterade HPR®-listtryckstekniken, som garanterar upplåsning även om dörren utsätts för tryck på upp till 250 kg.
Detta gör den till ett mycket pålitligt val i dörrmiljöer med hög öppningsfrekvens.
Den är brandklassad enligt E/EI120 och har en hög brythållfasthet på 1 200 kg. Konstruktionen är robust och knacksäkrad, samtidigt som måtten är så pass små att blecket enkelt kan installeras även i trånga utrymmen.
Produkten är vändbar för både höger- och vänsterhängda dörrar, och passar låshus i Connect-, Modul- och Smalprofil-serien.
Egenskaper & Fördelar:
-
Rättvänd funktion (låst utan ström)
-
Kolvkontakt för avkänning av dörrstatus
-
Brandgodkänd upp till E/EI120
-
HPR®-teknik – öppnar trots 250 kg listtryck
-
Brythållfasthet 1 200 kg
-
Kompakt och vändbar design
-
Knacksäkrad och utrustad med skyddsdiod
-
Passar enkel- och dubbelfallås
| artikel | ST900-12 |
|---|---|
| EPD-Verifierad | Nej |
| artikel2 | 126033 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 10,8 V |
| Spänning max | 13,8 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Rättvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Höjd produkt | 90 mm |
| FINFO | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 12-24V |
| Djup produkt | 28 mm |
| Dubbel vridfall | Nej |
| Varumärke | STEP |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 250 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Brandtestad | 120 min |
| Varumärkes-ID | ST900-12 |
| varumrkes-id | ST900-12 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








There are no reviews yet.