Elslutbleck STEP 90 Rättvänd 24V
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
3476,80 kr 4975,00 kr
Elslutbleck STEP 90 Rättvänd 24V
STEP 90 är ett brandgodkänt elslutbleck med minimala mått och hög driftsäkerhet. Perfekt för användning i högsäkerhetsmiljöer och brandcellsgränser, med en brythållfasthet på 1 200 kg.
STEP 90 Preload HPR är ett högkvalitativt elslutbleck som kombinerar minimala mått med överlägsen driftsäkerhet och lång livslängd.
Det är brandgodkänt upp till E/EI120 enligt SS-EN 14846:2008, vilket gör det till ett utmärkt val för säkerhetslösningar i brandcellsgränser.
Detta elslutbleck är också utrustat med STEPs patenterade HPR®-teknik som garanterar öppning även vid ett tryck på upp till 250 kg.
Med sina små mått och vändbara design passar det både höger- och vänsterhängda dörrar och kan enkelt installeras i dörrsystem med enkel- eller dubbelfallås.
STEP 90 är även provat och certifierat för brandmotstånd och har en brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN), vilket säkerställer att det tål hårda påfrestningar.
Dessutom är det knacksäkert och har en inbyggd skyddsdiod för ökad elektrisk säkerhet.
Egenskaper:
-
Rättvänd funktion (låst i strömlöst läge)
-
Brandgodkänt för upp till klass E/EI 120 enligt SS-EN 14846:2008
-
Skyddsdiod inbyggd för extra säkerhet
-
Indikering för dörrstatus (stängd/öppen) på produkter med kolvkontakt
-
Brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN)
-
HPR®-teknik garanterar öppning trots listtryck på 250 kg (ca 2,5 kN)
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Skruvhål för snedställda skruvar i bakkant
-
Passar för enkelfallås och dubbelfallås i Connect, Modul och Smalprofil-serien
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 12 V DC (+15% -10%) 220 mAh / max 600 mA eller 24 V DC (+15% -10%) 110 mAh / max 300 mA
-
Durability: Grade X enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846
-
Security electrical manipulation: Grade 1 enligt SS-EN 14846
-
Brandtestad: 120 min
-
Brythållfasthet: 1200 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Kabel ingår: Nej
-
Listtryck: 250 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Produktmått: Bredd: 25 mm, Djup: 28 mm, Höjd: 90 mm
-
Kolvkontakt: Nej
-
Spänning AC/DC: D
| artikel | ST90 |
|---|---|
| EPD-Verifierad | Nej |
| artikel2 | 126039 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Rättvänd |
| Kolvkontakt | Nej |
| Höjd produkt | 90 mm |
| FINFO | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Djup produkt | 28 mm |
| Dubbel vridfall | Nej |
| Varumärke | STEP |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 250 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Brandtestad | 120 min |
| Varumärkes-ID | ST90 |
| varumrkes-id | ST90 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








There are no reviews yet.