STEP Elslutbleck:3267:3266
Elslutbleck STEP 92 Omställbar 24V Kolvkontakt
STEP 92 Preload HPR är ett elslutbleck med två vridfall anpassade för tryckesfall och cylinderfall i ett dubbelfallås.
11915,00 kr
Elslutbleck STEP 92 Omställbar 24V Kolvkontakt
Med separat elektrisk låsning på varje fallkolv blir möjligheterna större för dörrar med dörrautomatik eller draghandtag.
Brandgodkänt i klass E/EI120. Det övre och undre vridfallet kan separat ställas i rättvänd eller omvänd funktion vilket gör att STEP 92 Preload kan anpassas till många olika dörrfunktioner.
Dörren kan låsas upp via brandlarm eller till och med stå dagöppet trots brandkrav E/EI 120 och öppnas med dörrautomatik.
En utrymningsdörr med dörrautomatik och brandkrav kan alltså nu hantera återinrymning via brandlarm.
Egenskaper:
- Rättvänd/Omvänd funktion (låst/olåst i strömlöst läge)
- Kolvkontakt. Inbyggd indikering i båda vridfallen för avkänning att dörren är stängd/öppen
- Provad och certifierad för brandmotstånd upp till klass F (E/EI 120) enligt SS-EN 14846:2008.
- Skyddsdiod finns inbyggd
- Brythållfasthet 1 200 kg (ca 12 kN)
- HPR®-tekniken garanterar öppning trots listtryck på 250 kg (ca 2,5 kN)
- Knacksäkrad
- Vändbar för att passa höger- och vänsterdörrar
- Passar låshus med dubbelfallås i Connect, Modul och Smalprofil-serien
Teknisk data:
- 12 V DC +15 % -10 %. 220 mAh / max 600 mA.
- 24 V DC +15 % – 10 %. 110 mAh / max 300 mA.
- Mikrobrytare enpoligt växlande, max. 30 V DC, 1 A.
- Durability: Grade X enligt SS-EN 14846.
- Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846.
- Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846.
- Security electrical manipulation: Grade 1 enligt SS-EN 14846.
| artikel | ST925 |
|---|---|
| EPD-Verifierad | Nej |
| artikel2 | 125087 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Höjd produkt | 133 mm |
| FINFO | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Djup produkt | 28 mm |
| Dubbel vridfall | Ja |
| Varumärke | STEP |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Dubbelfallås |
| Listtryck | 250 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Brandtestad | 120 min |
| Varumärkes-ID | ST925 |
| varumrkes-id | ST925 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.