Ellås
Eltryckeslås 815C-50 Hi-O ARX-Sats
Availability:
Kan restnoteras
5676,80 kr 7097,00 kr
Kan restnoteras
ASSA ABLOY 815C-50 Hi-O är ett eltryckeslås i Velox-serien, anpassade för högfrekventa dörrar med ASSA modul- eller Connecturtag. Passar bra som daglåsning
och intern låsning inom handel, kontor och industri eller i entréer och allmänna utrymmen i flerfamiljshus. Certifierat enligt SS-EN 179 vilket möjliggör installation i utrymningsväg. 815C-50 är ett digitalt lås baserat på CAN-bus teknologi Hi-O. Hi-O innebär att enheterna har en inbyggd mikrodator och kommunicerar med varandra för plug-and-playinstallation, synkronisering av dörrdrift, övervakning av beteenden och för att skicka diagnostisk information. En Hi-O-enhet ska anslutas till en Hi-O-buss via DAC 530/564, alternativt till ett analogt system via I/O BOX 350. I/O BOX 350 möjliggör en installation av ett digitalt Hi-O lås till en analog relästyrd anläggning.
I satsförpackningen ingår:
Eltryckeslåshus 815C-50, Anslutningskabel EA226 (10m), Magnet till Slutbleck 1487 samt 2 st. tryckespinnar 520H 43 mm.
Egenskaper:
- Split funktion, elektrisk styrd utsida, mekaniskt inkopplad insida (split spindle)
- Enkelt omställbart elektriskt/mekaniskt manövrerad sida
- Enkelt omställbart rättvänd/omvänd funktion
- Vändbar fallkolv för höger- eller vänsterhängd dörr
- Förreglad tryckesfall
- Låset kan alltid manövreras med nyckel/vred
- Godkänt för montage i brandcellsgräns E/EI 120
- Certifierat enligt SSF 3522-1093, klass 1 och SS-EN 179
- Godkänd att kombineras med Nödutrymningsbeslag 179J
- Återinrymningsfunktion kan aktiveras via I/O BOX 350 med signal från utrymnings-/brandlarm
- Multifunktionellt
- Multispänning 12-24V
- Statusindikering tillgänglig på Hi-O-bussen och via relä på I/O BOX 350 (se produktblad)
Funktion:
- Trycket aktiveras med elektrisk styrning från utsidan och är mekaniskt styrt från insidan, detta används sedan för att öppna dörren.
- Trycket på utsidan aktiveras elektriskt via en signal från passersystem, kodlås eller liknande.
- Trycket på insidan är mekanisk inkopplad, därav behövs ingen tryckknapp kopplas in.
- Funktionen elektrisk styrning är ställbar utifrån höger/vänster, in/ut.
| Kabellängd | 10 meter |
|---|---|
| Varumärke | ASSA ABLOY |
| Spänning ACDC | DC |
| SmalprofilModul | Modul |
| Låstyp | Enkelfallås |
| Låshusdjup | 74 mm |
| Krypterad kommunikation | Ja |
| Komplett sats | Ja |
| Kabel ingår | Ja |
| Spänning min | 11,4 V |
| Splitspindel | Ja |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Nödutrymning | Ja |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Dorndjup | 50 mm |
| Varumärkes-ID | 705197117031 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| Spänning max | 27,6 V |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






There are no reviews yet.