ASSA Fix 760/3 Fönsterbroms / Dörrbroms – 357 mm – Euronot
✔ Denna modell monteras i spår (Euronot)
ASSA 760 har en 16 mm smal bromslåda som är gjord för att sitta i ett fräst spår i fönster eller altandörr. Själva infällningsdelen, alltså den del som går ner i det frästa spåret i fönstret eller altandörren, är cirka 12 mm bred.
Kontrollera därför att din befintliga broms sitter i ett spår i dörren eller fönstret innan du beställer.

Kan restnoteras
426,40 kr 431,00 kr
Kan restnoteras
ASSA 760/3 är en fönsterbroms / dörrbroms för fönster och altandörrar som används tillsammans med spanjolett med bromsöverföring. Den gör att fönstret eller dörren kan stanna i ett öppet vädringsläge istället för att slå igen eller öppna sig helt.
Modellen är anpassad för Euronot och har en 16 mm smal bromslåda som monteras i ett fräst spår i fönster eller altandörr.
Fönsterbromsen manövreras via spanjolettens handtag och skapar friktion i bromsstången så att fönstret eller altandörren kan hållas i önskat ventilationsläge.
Egenskaper
- Avkopplingsbart karmfäste
- Anpassad för Euronot (spårmontering)
- Smal bromslåda – 16 mm
- Passar fönster och altandörrar
- Manövreras via spanjolettens handtag
- Håller dörren i ventilationsläge
- Slirar vid överbelastning för att skydda gångjärn och beslag
- Ökad friktion vid större öppningsvinkel
Montering
ASSA 760 monteras i ett fräst spår i fönster- eller dörrkarmen och används tillsammans med karmfäste:
- Karmfäste 5580
- Karmfäste 5550T
Karmfäste köps separat.
Mått – ASSA 760/3
- För bågbredd: 551–800 mm
- Öppningsvinkel: 85°
- Bromslådans längd: 357 mm
- Armlängd: 280 mm
- Bredd bromslåda: 16 mm
Rekommenderade skruvar
- TFX 3,0 mm till fönsterbroms
- TFX 3,5 mm till karmfäste
Osäker på vilken fönsterbroms du behöver?
Jämför din befintliga broms med produktbilderna eller se hela sortimentet.
Se alla fönsterbromsar här →
| Artikel | 161011 |
|---|---|
| Varumärke | ASSA ABLOY |
| Varumärkes-ID | 760A3N |
| Armlängd | 280 mm |
| Avkopplingsbart fäste | Avkopplingsbart fäste |
| Bromslådans längd | 357 mm |
| Bågbredd | 551-800 mm |
| Euronot | Passar Euronot |
| Bredd produkt | 16 mm |
| FärgYtbehandling | Förzinkad |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










There are no reviews yet.