AXIS M3216-LVE M32-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 2,9 mm fast objektiv, IR 30M, IP66, vit
En kostnadseffektiv 4MP-domekamera med avancerad bildteknik för utmärkt bildkvalitet i alla ljusförhållanden.
Kameran har inbyggd AI-analys för att identifiera personer och fordon direkt i kameran, samt ljud- och I/O-anslutningar för systemintegration.
Med IP66/I
7086,40 kr 10153,00 kr
AXIS M3216-LVE M32-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 2,9 mm fast objektiv, IR 30M, IP66, vit
Produktöversikt
AXIS M3216-LVE är en kostnadseffektiv 4MP nätverkskamera i dome-utförande. Den är byggd för att leverera utmärkt bildkvalitet under alla ljusförhållanden och har inbyggd intelligens för avancerad analys direkt i kameran (”på kanten”).
Huvudegenskaper
-
Utmärkt 4MP bildkvalitet: Skarp bild i hög upplösning.
-
Avancerad bildteknik:
-
Lightfinder: Möjliggör bra färgbild även i svagt ljus.
-
Forensic WDR: Hanterar svarta skuggor och ljusa partier väl (upp till 120 dB).
-
OptimizedIR: Effektiv IR-belysning med ett räckvidd på 30 meter.
-
-
Deep Learning-analys: Kan identifiera och klassificera människor och fordon (bilar, bussar, lastbilar, cyklar). Stödjer scenarion som linjekorsning, inträde i område och räkning.
-
Ljud- och I/O-anslutningar: Möjliggör anslutning av extern mikrofon, högtalare och sensorer.
-
Inbyggt cybersäkerhetsskydd: Omfattande säkerhetsfunktioner för att skydda kameran och nätverket.
Tekniska Specifikationer
| Kategori | Specifikation |
|---|---|
| Bildsensor | 1/2.7″ RGB CMOS |
| Objektiv | 2.9 mm fastobjektiv, F2.0. Horisontellt synfält: 102° |
| Dygnet-runt-läge | Automatisk IR-cut-filter |
| Minsta belysning | Färg: 10 lux (med WDR & Lightfinder). Svart/vitt: 0 lux (med IR på) |
| Justeringsområde | Panoreringsvinkel: ±190°, Tilt-vinkel: -10° till +80°, Rotation: ±190° |
| Processor (SoC) | ARTPEC-8 med Deep Learning-enhet (DLPU) |
| Minne | 1 GB RAM, 8 GB Flash |
| Videokompression | H.264, H.265, Motion JPEG |
| Bildhastighet | Upp till 30 bilder per sekund i alla upplösningar |
| Ljudkomprimering | AAC, G.711, G.726, Opus, LPCM |
| Nätverksprotokoll | IPv4/IPv6, HTTP/HTTPS, RTSP, ONVIF, SIP m.fl. |
| Strömförsörjning | Power over Ethernet (PoE) – IEEE 802.3af/at |
| Driftstemperatur | -40 °C till 50 °C |
| Lagring | Stöd för microSD-kort och NAS (nätverkslagring) |
| Skyddsklass | IP66, IK10 |
Medföljande Tillbehör
Installationsguide, hålmall, RESISTORxe TR20-bit, klemansanslutning, kabelpackningar, kontaktlist och väderskydd.
Valfria Tillbehör
-
AXIS TP3822-E Väderskydd (Svart)
-
AXIS TP3821-E Kåpa (Svart)
-
AXIS TM3815-E Dome-skål (Rökt)
-
AXIS Surveillance Cards (Minneskort)
Användningsområden
Kameran är lämplig för övervakning av butiker, kontor, skolor, kollektivtrafik och industrimiljöer där intelligent analys och hög bildkvalitet är viktigt.
| Begränsad garanti | 5 år |
|---|---|
| Bildsensortyp | CMOS |
| Bredd | 21 cm |
| Brett dynamiskt omfång | Yes |
| Djup | 20 cm |
| Fokuslängd | 2.9mm |
| Formfaktor | Dome |
| Färg | |
| Hållbarhet | Vandal Resistant |
| Höjd | 14.5 cm |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Inomhusutomhus | Outdoor |
| Kategori | Videoövervakning |
| Linstyp | Fast |
| Maximal videoupplösning | 2688 x 1512 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Min bländare | f/2 |
| Monteringstyp | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Nattseende | Yes |
| Produktgrupp | M |
| Produktnamn | AXIS M3216-LVE |
| Produkttyp | Fixed dome cameras |
| Synfält | Horizontal, Vertical |
| Verklig upplösning | 4MP |
| Vikt | 1.07kg |
| Maximal drifttemperatur | 50°C |
| CE-märkning | Compliant |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Max bildhastighet | 30 fps |
| Min. temperatur i drift | -40°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Produktmodell | M3216-Lve |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02372-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | MX |
| Varumärke | Axis Communications |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.