Elslutbleck STEP 18 Höger Omvänd 24V 12mm Regel
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
10096,80 kr 14444,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 18 Höger Omvänd 24V 12mm Regel
STEP 18 Secure är ett brandgodkänt högsäkerhets elslutbleck för regellås med 12 mm kolv i Modul-serien, designat för dörrar med hög intrångssäkerhet och snabb låsning.
Elslutbleck STEP 18 Secure är en del av STEPs Secure-serie och erbjuder högsta säkerhet för dörrar som utsätts för hög trafik och strikta säkerhetskrav.
Godkänt för låsning av säkerhetsdörrar upp till RC4 och brandgodkänt upp till E/EI 60, det ger hög säkerhet för kritiska miljöer som fängelser, banker och andra säkerhetsanläggningar.
Med en brythållfasthet på 15 kN (ca 1500 kg) och förmåga att öppna trots listtryck på 5 kN (ca 500 kg) i både rättvänd och omvänd funktion, erbjuder STEP 18 Secure både pålitlighet och säkerhet.
Den omvända funktionen innebär att dörren är olåst i strömlöst läge, vilket gör det möjligt att öppna dörren snabbt vid behov.
Inbyggd kolvkontakt ger indikation på dörrens stängda/öppna status och låsstatus (låst/olåst), vilket gör integration med passersystem och larmanläggningar enkel.
STEP 18 Secure är även knacksäkrad för att motstå yttre påverkan och har en 5 meter lång halogenfri anslutningskabel för enkel installation.
Egenskaper:
-
För regellås med 12 mm kolv i Modul-serien
-
Omvänd funktion (olåst i strömlöst läge)
-
För högerhängda dörrar
-
Brandgodkänd upp till E/EI 60
-
Inbyggd indikering för dörrstatus (stängd/öppen) och låsstatus (låst/olåst)
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad säkerhet
-
Brythållfasthet på 15 kN (ca 1500 kg)
-
Öppnar trots listtryck på 5 kN (ca 500 kg) i både rättvänd och omvänd funktion
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Klarar utlåsning av hakregel eller rak regel
-
5 meter halogenfri anslutningskabel ingår
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 12 V DC (+15% -10%) 639 mA olåst eller 24 V DC (+15% -10%) 313 mA olåst
-
Kolvkontakt: Mikrobrytare enpoligt växlande, max. 30 V DC, 1 A
-
Durability: Grade Y enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 7 enligt SS-EN 14846
-
Security electrical manipulation: Grade 3 (rättvänd) Grade 1 (omvänd) enligt SS-EN 14846
-
Brandtestad: 60 min
-
Brythållfasthet: 1500 kg
-
Dörrhängning: Höger
-
Kabel ingår: Ja, 5 meter halogenfri anslutningskabel
-
Listtryck: 500 kg
-
Låstyp: Hakregellås, Regellås
-
Produktmått: Bredd: 35 mm, Djup: 40 mm, Höjd: 230 mm
-
Kolvkontakt: Ja
-
Spänning AC/DC: DC
-
Spänning max: 27,6 V
-
Spänning min: 21,6 V
-
Dubbel vridfall: Nej
-
Färg/Ytbehandling: Rostfri
-
Byggvarubedömd: Ja
-
EPD-Verifierad: Nej
-
FINFO: Nej
-
SundaHusbedömd: Ja
| artikel | ST181-D 12MM |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 151278 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Höger |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST181-D 12MM |
| varumrkes-id | ST181-D 12MM |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.