Elslutbleck STEP 90 Omställbar 24V
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
3770,40 kr 5395,00 kr
Elslutbleck STEP 90 Omställbar 24V
STEP 90 är ett brandgodkänt elslutbleck med omställbar funktion och hög säkerhet. Utrustat med HPR®-teknik och brythållfasthet på 1 200 kg, designat för att klara hög öppningsfrekvens och brandmotstånd upp till E/EI120.
Elslutbleck
STEP 90 Preload HPR är ett högkvalitativt elslutbleck som kombinerar minimala mått med överlägsen säkerhet och lång livslängd.
Det är brandgodkänt för användning upp till E/EI120 enligt SS-EN 14846:2008 och har genomgått rigorösa tester för att klara brandmotstånd och säkerställa pålitlig drift.
Den patenterade HPR®-tekniken gör att dörren öppnas även under högt listtryck på upp till 250 kg.
Den omställbara funktionen gör att STEP 90 kan vara antingen rättvänd eller omvänd (låst eller olåst i strömlöst läge), vilket gör det flexibelt för installation i olika dörrsystem.
Med en brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN) och fabrikstestad för upp till 1 500 000 cykler, erbjuder STEP 90 långvarig och driftsäker funktion.
Egenskaper:
-
Omställbar rättvänd eller omvänd funktion (låst eller olåst i strömlöst läge)
-
Certifierad för brandmotstånd upp till E/EI 120 enligt SS-EN 14846:2008
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad elektrisk säkerhet
-
HPR®-teknik garanterar öppning trots listtryck på 250 kg (ca 2,5 kN)
-
Brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN)
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Skruvhål för snedställda skruvar i bakkant
-
Passar för enkelfallås och dubbelfallås i Connect, Modul och Smalprofil-serien
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 12 V DC (+15% -10%) 220 mAh / max 600 mA eller 24 V DC (+15% -10%) 110 mAh / max 300 mA
-
Durability: Grade X enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846
-
Security electrical manipulation: Grade 1 enligt SS-EN 14846
-
Brandtestad: 120 min
-
Brythållfasthet: 1200 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Kabel ingår: Nej
-
Listtryck: 250 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Produktmått: Bredd: 25 mm, Djup: 28 mm, Höjd: 90 mm
-
Kolvkontakt: Nej
-
Spänning AC/DC: DC
| artikel | ST95 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 126038 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Kolvkontakt | Nej |
| Höjd produkt | 90 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Djup produkt | 28 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 250 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Brandtestad | 120 min |
| Varumärkes-ID | ST95 |
| varumrkes-id | ST95 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Relaterade produkter
-
Elslutbleck ALLA, STEP Elslutbleck
Elslutbleck STEP 40 Rättvänd 24V
0 out of 5(0)Elslutbleck STEP 40 Preload 24V Rättvänd erbjuder överlägsen driftsäkerhet och flexibilitet.
Med STEPs patenterade listtrycksteknik klarar den dörrar utsatta för tryck på upp till 250 kg, vilket gör den idealisk för högfrekvent användning.
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
SKU: ST40








There are no reviews yet.