Elslutbleck STEP 28E Vänster Omvänd 24V 12mm Regel
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
12462,40 kr 17829,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 28E Vänster Omvänd 24V 12mm Regel
STEP 28E Secure elslutbleck med omvänd funktion för vänsterhängda dörrar.
Anpassat för 12 mm kolv i Modul-serien, 24V DC, brandklass E/EI 60.
Robust konstruktion med passersystemstöd och 5 m halogenfri kabel.
STEP 28E Secure är ett kraftfullt och pålitligt elslutbleck som uppfyller höga krav på säkerhet, brandskydd och funktion i utrymningsvägar.
Det är särskilt anpassat för vänsterhängda dörrar och används med regellås med 12 mm kolv i Modul-serien.
Med sin omvända funktion – låst vid strömbortfall – säkerställer det ett effektivt skydd även vid strömavbrott.
Detta elslutbleck är brandklassat upp till E/EI 60 och lämpar sig väl för installationer där nödutrymning enligt SS-EN 179 ska kombineras med dörrautomatik eller andra säkerhetskrav.
Med inbyggd kolv- och spärrkontakt ger det signaler om dörrens status (öppen/stängd) och låsstatus (låst/olåst) till passersystem, larmsystem eller andra styrsystem.
STEP 28E har en brythållfasthet över 15 kN och klarar listtryck upp till 500 kg, vilket gör det motståndskraftigt även i krävande miljöer.
Den rostfria konstruktionen är knacksäkrad och konstruerad för långvarig hållbarhet.
Levereras med 5 meter halogenfri anslutningskabel och är både byggvarubedömd och godkänd av SundaHus – perfekt för professionella säkerhetslösningar i offentlig och kommersiell miljö.
| artikel | ST281-CE 12MM |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Ja |
| artikel2 | 127861 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Kabellängd | 5 meter |
| Höjd produkt | 230 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 40 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 35 mm |
| Låstyp | Hakregellås, Regellås |
| Listtryck | 500 kg |
| Kabel ingår | Ja |
| Dörrhängning | Vänster |
| Brythållfasthet max | 1500 kg |
| Brandtestad | 60 min |
| Varumärkes-ID | ST281-CE 12MM |
| varumrkes-id | ST281-CE 12MM |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.