Elslutbleck STEP 30 Omställbar 24V Kolvkontakt
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
Kan restnoteras
2684,00 kr 3840,00 kr
Kan restnoteras
Elslutbleck STEP 30 Omställbar 24V Kolvkontakt
Elslutbleck STEP 30 Preload är ett kompakt elslutbleck med omställbar funktion, designat för att ersätta äldre elslutbleck och säkerställa en driftsäker dörrmiljö.
Utrustat med kolvkontakt och brythållfasthet på 500 kg.
Elslutbleck STEP 30 Preload erbjuder en pålitlig lösning för att ersätta äldre eller enklare elslutbleck och skapa en säker dörrmiljö, även i äldre dörrpartier och urtag.
En del av STEPs Preload-serie, STEP 30 kombinerar minimala mått med hög kvalitet och flexibilitet. Det är utformat för att tåla en hög öppningsfrekvens och är utrustat med STEPs patenterade listtrycksteknik som gör att dörren alltid kan öppnas, även om den utsätts för tryck.
Den omställbara funktionen gör att dörren kan vara låst eller olåst i strömlöst läge, vilket gör att den snabbt kan öppnas när det behövs.
Kolvkontakten ger en indikering för dörrens status (stängd/öppen), vilket gör det enkelt att integrera med passersystem och larmanläggningar.
Med en brythållfasthet på 5 kN (ca 500 kg) och förmåga att öppna trots ett listtryck på upp till 40 kg, erbjuder STEP 30 både säkerhet och pålitlighet.
Egenskaper:
-
Omställbar rättvänd eller omvänd funktion (låst eller olåst i strömlöst läge)
-
Kolvkontakt. Indikering för dörrstatus (stängd/öppen)
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad säkerhet
-
Brythållfasthet på 5 kN (ca 500 kg)
-
Garanterar öppning trots listtryck på upp till 0,4 kN (ca 40 kg) i både rättvänd och omvänd funktion
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Passar till enkelfallås och dubbelfallås
-
Kabel ingår ej
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 24 V DC (+15% -10%) 110 mAh / max 300 mA eller 12 V DC (+15% -10%) 220 mAh / max 600 mA
-
Kolvkontakt: Mikrobrytare enpoligt växlande, max. 30 V DC, 1A
-
Durability: Grade X enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846
-
Brythållfasthet: 500 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Listtryck: 40 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Produktmått: Bredd: 20,5 mm, Djup: 28 mm, Höjd: 99 mm
-
Kolvkontakt: Ja
-
Spänning AC/DC: DC
-
Spänning max: 27,6 V
-
Spänning min: 21,6 V
-
Färg/Ytbehandling: Rostfri
-
Byggvarubedömd: Ja
-
EPD-Verifierad: Nej
-
FINFO: Nej
-
SundaHusbedömd: Ja
| artikel | ST305 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 151735 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Kolvkontakt | Ja |
| Höjd produkt | 99 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 28 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 20,5 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 40 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 500 kg |
| Varumärkes-ID | ST305 |
| varumrkes-id | ST305 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Relaterade produkter
-
Elslutbleck ALLA, STEP Elslutbleck
Elslutbleck STEP 40 Rättvänd 24V
0 out of 5(0)Elslutbleck STEP 40 Preload 24V Rättvänd erbjuder överlägsen driftsäkerhet och flexibilitet.
Med STEPs patenterade listtrycksteknik klarar den dörrar utsatta för tryck på upp till 250 kg, vilket gör den idealisk för högfrekvent användning.
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
SKU: ST40






There are no reviews yet.