Elslutbleck STEP 40 Omställbar 24V
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
2945,60 kr 4214,00 kr
Elslutbleck STEP 40 Omställbar 24V
STEP 40 är ett elslutbleck med omställbar funktion, idealiskt för daglåsning och högsäkerhetsapplikationer. Utrustat med HPR®-teknik och en brythållfasthet på 1 200 kg.
Elslutbleck STEP 40 Preload HPR är ett högkvalitativt elslutbleck som erbjuder både pålitlighet och flexibilitet.
Med sina kompakta mått och patenterade listtrycksteknik, garanterar det att dörren öppnas även när den utsätts för ett tryck på upp till 250 kg.
STEP 40 är en del av STEPs Preload-serie, vilket innebär att produkten är provad för att klara av hög öppningsfrekvens och att den är driftsäker under lång tid.
Den omställbara funktionen gör att STEP 40 kan vara antingen rättvänd eller omvänd (låst eller olåst i strömlöst läge), vilket ger flexibilitet vid installationen.
Med en brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN) och en fabrikstestad livslängd på 1 500 000 cykler, är STEP 40 en hållbar lösning för både enkel- och dubbelfallås.
Elslutblecket är även knacksäkrat och har skruvhål för snedställda skruvar för enkel installation.
Egenskaper:
-
Omställbar rättvänd eller omvänd funktion (låst eller olåst i strömlöst läge)
-
Skyddsdiod inbyggd för ökad elektrisk säkerhet
-
HPR®-teknik som garanterar öppning trots listtryck på 250 kg (ca 2,5 kN)
-
Brythållfasthet på 1 200 kg (ca 12 kN)
-
Fabrikstestad till 1 500 000 cykler
-
Knacksäkrad och vändbar för både höger- och vänsterdörrar
-
Skruvhål för snedställda skruvar i bakkant
-
Passar för enkelfallås och dubbelfallås
Tekniska specifikationer:
-
Spänningsmatning: 12 V DC (+15% -10%) 220 mAh / max 600 mA eller 24 V DC (+15% -10%) 110 mAh / max 300 mA
-
Durability: Grade X enligt SS-EN 14846
-
Corrosion: Grade M enligt SS-EN 14846
-
Security: Grade 3 enligt SS-EN 14846
-
Security electrical manipulation: Grade 1 enligt SS-EN 14846
-
Brythållfasthet: 1200 kg
-
Dörrhängning: Höger, Vänster
-
Kabel ingår: Nej
-
Listtryck: 250 kg
-
Låstyp: Enkelfallås, Dubbelfallås
-
Produktmått: Bredd: 25 mm, Djup: 28 mm, Höjd: 90 mm
-
Kolvkontakt: Nej
-
Spänning AC/DC: DC
| artikel | ST45 |
|---|---|
| Dubbel vridfall | Nej |
| artikel2 | 125083 |
| Ytbehandling | Rostfri |
| SundaHusbedömd | Ja |
| Spänning min | 21,6 V |
| Spänning max | 27,6 V |
| Spänning ACDC | DC |
| RättvändOmvänd | Omställbar Rättvänd/Omvänd |
| Kolvkontakt | Nej |
| Höjd produkt | 90 mm |
| FINFO | Nej |
| EPD-Verifierad | Nej |
| Driftspänning 12V24V | 24V |
| Varumärke | STEP |
| Djup produkt | 28 mm |
| Byggvarubedömd | Ja |
| Bredd produkt | 25 mm |
| Låstyp | Enkelfallås, Dubbelfallås |
| Listtryck | 250 kg |
| Kabel ingår | Nej |
| Dörrhängning | Höger, Vänster |
| Brythållfasthet max | 1200 kg |
| Varumärkes-ID | ST45 |
| varumrkes-id | ST45 |
| Varumärke/Fabrikat |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Relaterade produkter
-
Elslutbleck ALLA, STEP Elslutbleck
Elslutbleck STEP 40 Rättvänd 24V
0 out of 5(0)Elslutbleck STEP 40 Preload 24V Rättvänd erbjuder överlägsen driftsäkerhet och flexibilitet.
Med STEPs patenterade listtrycksteknik klarar den dörrar utsatta för tryck på upp till 250 kg, vilket gör den idealisk för högfrekvent användning.
Här kan se vilka stolpar och modeller som passar ihop från STEP sortimentet av Elslutbleck.
STEP Stolpguide
STEP projekteringsguide
SKU: ST40








There are no reviews yet.